Altın fiyatları yükselince talep arttı!

Altın fiyatları yeniden rekor seviyelere çıkınca vatandaşlar gram altın yerine daha düşük gramajlı ürünlere yöneldi. Piyasada 0.25, 0.10, 0.05 gram altınlar üretilmeye başlandı.

Altın fiyatları yükselince talep arttı!

Altın fiyatları yeniden rekor seviyelere çıkınca vatandaşlar gram altın yerine daha düşük gramajlı ürünlere yöneldi. Piyasada 0.25, 0.10, 0.05 gram altınlar üretilmeye başlandı.

Altın fiyatları yükselince talep arttı!
23 Ekim 2021 - 16:29

Geçen yıl ekonomilerdeki durgunluk, düşük faiz ve dolar, Euro gibi para birimlerinin değer kaybetmesi nedeniyle yatırımcı, güvenli liman olan altına yönelmiş ve altın rekor üstüne rekor kırmıştı. Ons (31.1 gram) altın tarihinde ilk kez 2 bin doları aşmış, gram 540 lirayla zirveye çıkmıştı. 2021’de ise aşının bulunması ve küresel ekonomilerdeki normalleşmeyle 480 lira civarında bir seyir izleyen gram, son dönemde tekrar yükselişe geçerek önceki gün 557 liraya çıkarak rekor tazeledi. Uzmanların yılsonu beklentisi ise 600 lira civarında.
70 LİRAYA DA ALTIN VAR
Hal böyle olunca düğün takısı almak ya da birikim yapmak isteyenler çareyi gramajı daha düşük ürünlerde buldu. Kuyumcular da bu tercihi dikkate alıp üretime başladı.
Vatandaşlar daha çok bilinen gram altın veya yarım gram (0.50 gram) yerine 24 ayar olan 0.25, 0.10 ve 0.05 gramlık altına yöneldi. Gramaj farkı nedeniyle ucuz olan 0.25 gramı piyasada yaklaşık 160 liraya, 0.10 gramı 100 liraya, 0.05 gramı da 70 liraya bulmak mümkün. Özellikle internet üzerinden satılan bu altınlar İstanbul Kapalıçarşı’da ise sadece talep üzerine üretilip satılıyor. Yani henüz piyasada çok da yaygın değil. Bunların bazıları 22 ayar olarak da satılıyor!
ÖZEL TALEBE GÖRE
Kapalıçarşı’da 20 yıldır altın alım-satımı yapan başka bir esnaf da şunları söyledi: “Şu anda elimizde 0.10 gram altın yok ama özel olarak talep ediliyorsa yapıyoruz. Basım yapan çoğu üreticinin de henüz 0.10 gramlık kalıbı yok. Çünkü açıkçası basım maliyeti kendi işçiliğini karşılamıyor. Vatandaştan da çok fazla talep yok. Zaten son 10 gündür altındaki yükseliş nedeniyle Kapalıçarşı da sakin. Vatandaşlar altının daha da yükselmesini bekliyor.”
VATANDAŞ ÇÖZÜM ÜRETTİ
Bu ürünlerin geçtiğimiz yıllarda da piyasaya sürüldüğünü ama rağbet görmediğini belirten altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Özellikle 0.25 gram zaten vardı ama vatandaş çok tasvip etmiyordu. Yani ‘O kadar da değil’ diyordu. Ancak şimdi talep olduğu söylenebilir. Aslında altın fiyatları arttıkça vatandaş kendi çözümünü buluyor. Örneğin, Anadolu’da çeyrek veya gram altın takamayanlar artık 10-20 dolar takmaya başladı. Bu küçük gramlar da bir çözüm olabilir” dedi.
ARZ TALEP MESELESİ
Altın fiyatlarının yükselmesiyle çeyrek veya gram alanların daha az gramajlı ürünlere yöneldiğini belirten Kapalı Çarşı Esnafları Derneği Başkan Vekili Atilla Saraç da “Eskiden düğünlerde tam, yarım veya çeyrek takılırdı. Ama çeyrek 850-900 lira olunca vatandaşın bütçesi zorlanmaya başladı. Bunu gören üreticiler alternatif ürün çıkardı. Geliri kısıtlı vatandaşlar için oldukça mantıklı bir seçenek. Ancak üretici açısından bakarsak 0.10 gramların kâr anlamında getirisi olmuyor” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum