Türkiye'ye 20 ton altın müjdesi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ağrı Mollakara'da Koza Altın tarafından piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın, 2,8 milyon dolar olan 3,5 ton gümüş rezervi tespit edildiğini açıkladı

Türkiye'ye 20 ton altın müjdesi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ağrı Mollakara'da Koza Altın tarafından piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın, 2,8 milyon dolar olan 3,5 ton gümüş rezervi tespit edildiğini açıkladı

Türkiye'ye 20 ton altın müjdesi!
10 Haziran 2021 - 13:47

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Koza Altın Temel Atma Töreni'ne katıldı. Toplam 160 milyon dolar yatırım yapılması planlanan Koza Altın İşletmelerine ait Mollakara Altın ve Gümüş projesinde, idari binaların yapımı için temel atma töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, müjdeyi verdi. Bakan Varank, Ağrı Mollakara'da Koza Altın tarafından piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın, 2,8 milyon dolar olan 3,5 ton gümüş rezervi tespit edildiğini açıkladı.
Bakan Varank'ın açıklamalarından satırbaşları:
160 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPILACAK
Bugün temelini atacağımız bu tesisin hem Ağrımız hem ülkemiz ekonomisi için çok büyük bir öneme sahip olduğunu hatırlatmak istiyorum. Altın sektöründe yaklaşık 6 milyar dolarlık yatırım hacmine ulaştık. (Kozal Altın tesisi) Yaklaşık 160 milyon dolarlık bir yatırımla tamamlanacak. Yaklaşık 20 ton altın rezervi bu bölgede tespit edilmiş durumda. Bulanacak yeni rezervlerle tesisin işletme ömrünün 15-20 yıla kadar çıkabileceğini öngörüyoruz. Altın üretimi konusunda ülkemizin gücüne güç katmış olacak. AK Parti iktidarından önce Ağrı yatırımda geri plana atılmış illerden biriydi. Son 19 yılda yaptığımız yatırımlarla bölgemiz ve şehrimizin makus talihi geri çevirmiş olduk.
İSTANBUL'DA TEMEL ATMAMA TÖRENLERİ YAPILIYOR
Sanayi bakanlığı olarak biz de Ağrı da önemli işlere imza attık bundan sonra da atmaya devam edeceğiz. 41 milyon liralık yatırımla OSB'mizi tamamlayıp yatırımcılarımızın hizmetine soktuk. 35 milyon liralık yatırımla sanayi sitesi sayımızı 2'ye çıkardık. Yakın zamanda Van ve Urfa'da uygulayıp çok önemli sonuçlar elde ettiğimiz tekstil kent uygulamasını da Ağrı'da uygulamak istiyoruz. Ağrı'da son dönemde güzel bir havanın oluştuğunu da takip edebiliyoruz. İşte bugün bir yatırımı daha şehrimiz ile buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz demişti. Bu ortamın en başta İstanbul'a örnek olmasını temenni ediyorum. Yatırım düşmanı bir muhalefet anlayışı ile karşı karşıyayız. İstanbul'da temel atmama töreni yapıyorlar. Dünyada herhalde temel atmama töreni yapan başka yönetici olmamıştır.
53 MİLYAR LİRALIK YATIRIM BELGESİ DÜZENLEDİK
Madencilik sektörü ekonomini geneli için büyük bir çarpan etkisi oluşturan bir sektör. Sürdürülebilir kalkınmamıza da etkisi oluyor. Biz de büyüyen ekonomimizin ihtiyaçlarını karşılamak için madencilik sektörünün gelişimine önem veriyoruz. Son dönemde denizlerimizde yürüttüğümüz hidrokarbon aramaları sektörümüzün başarısını ortaya koyuyor. 2021 yılından bu yana madencilik alanın 53 milyar liralık yatırım için 3 bin belge düzenledik. Madencilik sektörümüzdeki girişim sayısı üretim ve katma değerde görülen büyük artış uygulamaya başladığımız politikaların meyvelerini verdiğini gösteriyor.
TÜRKİYE 18 MADENDE 42 TON ALTIN ÜRETİYOR
Türkiye kanıtlanmış altın rezervleri bakımından dünyada 12. sırada yer alıyor. 2000'lerin başında 1 gram altın üretemeyen Türkiye gelinen noktada 18 aktif madende 42 ton altın üretti. Proje doğrudan 500 dolaylı olarak 2000 vatandaşımıza istihdam imkanı sağlayacak. İnşallah 2022 yılının son çeyreğinde burada altın dökümünü Sayın Cumhurbaşkanımızın uğurlu elleri ile yapmak istiyoruz. Tesisin ekonomik ömrünü tamamlanmasından sonra arazinin doğaya kazandırılma çalışmaları da hayata geçirilecek.
BAKAN DÖNMEZ: 5 YIL İÇİNDE 100 TON ALTIN ÜRETİLECEK
Törende altın üretimine ilişkin bilgiler veren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bu sene inşallah 45 ton üzeri bir üretim yapmayı hedefliyoruz. 5 yıl içerisindeki üretim hedefimiz ise inşallah yıllık 100 tona ulaşmak." ifadelerini kullandı.
TMSF BAŞKANI GÜLAL: BU TESİSTEN 3-3.5 TON ALTIN ÜRETECEĞİZ
TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, ise, Koza Altın'ı 13 lira hisse değeri ile aldıklarını söyledi. Hisselerin 129 liraya çıktına dikkat çeken Gülal, "Bugün biraz daha yükselecektir diye tahmin ediyorum." değerlendirmesini yaptı. Ağrı Mollakara tesisinde 3-3,5 ton altın üretmeyi planladıklarını anlatan Gülal, "Mollakara şirketin 6. üretim tesisi olacak. Koza Altın TMSF yönetiminde aktif olarak yüzde 144 büyüdü. Koza Altın stratejik bir firma ve 2023'ten itibaren inşallah yılda 15 ton altın üreten bir şirket haline gelecek." şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum