Reklam
Reklam
Reklam
Levent Er

Levent Er

Trend Raporu

Pigmentasyon?

05 Şubat 2020 - 14:30

Doğadaki bütün renkler 3 ana renkten (sarı,kırmızı ve mavi) ve karışımlarından oluşur. 

Tüm nesnelerin renklerini oluşturan moleküllere de pigment denir.

Asya Afrika kökenlilerin saçlarında kırmızı renk pigmentleri daha fazla bulunur .( bunun nedeni saçlar koyuldukça kırmızı renk pigmentleri fazlalaşır, en çok kırmızı pigment siyah saçlarda bulunur) bu yüzden siyah saçlara açma işlemi uygulanırken açığa çıkan kızıl renklerin nedeni budur. Renkler açıldıkça kırmızı renk pigmetleri azalır.

Yani saçlarımızın açıklık ve koyuluk derecesine göre kırmızı pigmentlerin oranı azalır yada artar.

Pigmentasyon ?

Pigmentasyon işlemi (koyultma işlemlerinde uygulanır) istenen renk ile mevcut saçların arasında 3 ton ve daha fazla ton farkı varsa yapılması gereken bir astar boyama ,ön boyamadır. Bu uygulama istenen rengi sapmadan yakalamak ve kalıcılığı sağlamak için yapılmalıdır.Son boyama yapılmazsa yarı kalıcı özelliği vardır.

Örneğin; açık sarı saçları kumrala boyamak istediğimizde  önden pigmentasyon uygulaması yapılmalıdır . direkt kumral boya sürdüğümüzde çıkacak saçların renginin yeşilimsi (mat soğuk ) olması kaçınılmazdır. Kumral renk elde etmek için  bakır tonları ile ön boyama yapılmalıdır.

Konumuzun başında belirttiğimiz gibi bütün renkler 3 ana renkten meydana gelmiştir , en hafifi ve kırmızının zıt tonu mavidir , gri renklerde mavi tonları bulunur , bu yüzden gri yapılan saçlar çabuk açılır, mor yada mavi şampuan kullanılması bu yüzdendir.

Not: benimde meslektaşlarımda sıkça karşılaştığım ve duyduğum bir uygulama olan açma işleminden sonra gri silver renklerle pigmentasyon işlemi yapılmaktadır ( kendi kanaatim, bence yapılmamalıdır )..

Bazı boya markalarının gri renklerinde kalıcılığı sağlamak için amonyak oranı yüksektir, açma işleminden sonra zaten yorulmuş ve gözenekleri açılmış olan saçlara uygulanan sözde pigmentasyon işlemi saçları çok yorar ve yıpratır.

Bu yüzdendir ki ; saçlarınızın sağlığı için kuaförünüzün deneyim tecrübe ve en önemlisi de kimya bilgisinin yeterli seviyede olduğuna emin olun...

Levent Er
http://www.instagram.com/leventerhd

YORUMLAR

  • 0 Yorum