Gebze'de "Sessiz Devrim" eserlere dönüşürken!
Mustafa AKSOY

Mustafa AKSOY

TERS KÖŞE

Gebze'de "Sessiz Devrim" eserlere dönüşürken!

25 Mayıs 2021 - 15:33

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün son günlerde sıkılıkla kullandığı bir cümle var…”Gebze’de sessiz devrim yaşanıyor…” Peki ya gerçekte öyle mi? Hayır, benim kanaatimce, veriler yayınladıkça Gebze’de kent devriminin, kurumsallaşmanın, karınca gibi çalışıp devler gibi eserler bırakmanın aslında gümbür gümbür geldiğine şahitlik ediyoruz.
 
***
 
Bundan 2 yıl önce Gebze Belediye Başkanı seçildiğinde, Zinnur Büyükgöz’ün bugün Gebze’yi getirdiği nokta belki çoklarınca hayal bile edilemezdi. Geçmiş dönemde evet Gebze’de eserler bırakılıyordu. Ancak, Türkiye’nin en büyük ilçelerinden birisi olan Gebze borç yükü altında eziliyor, Gebze belediyesi haber bültenlerine “Türkiye’nin en borçlu Belediyesi olarak” lanse ediliyordu. Eski başkan Adnan Köşker, hiç unutmam devir teslim döneminde “Belediye’nin kasada parası var.” Naraları atıyordu. Peki ya gerçek öyle miydi? Belki Mevcut Başkan Zinnur Büyükgöz de öyle zannediyordu, ancak acı gerçekle ve borcun boyutuyla görevi devraldığında yüzleşmişti. Gebze Belediyesi borç konusunda rekorlar kırmıştı.
 
***
 
Birşeyler yapmak lazımdı. Devler gibi eserler bırakmak için önce Belediyenin borç yükünü ortadan kaldırmak, kurusallaşmayı sağlamak, kentin geleceğini kurtarmak lazımdı. Bunun için Zinnur Büyükgöz’ün kaptanlığında, çalışkan ekibi devreye girdi ve yeni dönemin kodlarını verdi. İsraftan kaçınma, Belediyeyi gelir getirme Bütçeyi artıya geçirmek… İşte bu noktada Başkan Büyükgöz, özveriyle bir devrimi gerçekleştirdi ve Gebze Belediyesi’ni bırakın geçmişte hayal olan denk bütçeyi sağlamayı, artıya geçirdi, 300 Milyondan fazla borç ödeyerek Türkiye’de marka haline getirdi.
 
***
 
Rakamlar yalan söylemez. Son Belediye meclis toplantısı Gebze Belediyesinin geldiği konumu gösterme açısından mihenk taşı oldu. 2020 yılı bütçe hedefi gelir ve giderde 370 Milyon TL olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz Cuma günü yapılan toplantıda Gebze Belediyesi’nin 2020 yılı gideri 285 Milyon TL olurken, geliri ise 422 Milyon TL olarak gerçekleşti. Yani gider kalemini düşürerek, 85 Milyon TL tasarruf eden ve artı sağlayan Gebze Belediyesi, 52 Milyon TL de fazla gelir sağlayarak, 1 Yılda 137 Milyon TL’yi kasasında tuttu. Bu rakam bir çok il Belediyesi ve büyük ilçelerin toplam bütçesine eşit ve hatta bir çoğundan daha fazla.
 
***
 
Bu nedenle şunu çok rahat söyleyebiliriz. Gebze’de sessiz devrim matematiğe yansımıştır. Zinnur Başkanla her yıl borç yükünü daha da hafifleten Gebze Belediyesi’nde gümbür gümbür devrim, değişim ve dönüşüm yaşanmakta. Bu tablo Gebze’nin geleceğini de kurtaracaktır. Zinnur Başkanın siyasi hırsları yok. Bir dönem sonra aday olmazsa bunu hırs yapacak birisi değil, ancak kendisinden sonra gelen Belediye Başkanına kurumsallaşmış, borcunu bitirmiş, markalaşmış bir Belediye bırakacağı aşikardır. Bununla birlikte olması gereken ise bu tabloya bakarak Gebzelilerin ve partisinin kendisine bir dönem daha Başkanlık koltuğunu sunmasıdır. Zira ihale tarihleri açıklanan projelerle birlikte önümüzdeki dönemde Büyükşehir’in de katkılarıyla adeta şantiyeye dönecek ve devasa eserlerin kentimize kazandırıldığını göreceğiz.
 
***
 
Gebze’yi sevmek, Gebze’yi marka şehir yapmak kente kazık çakmakla olmuyor., gerçekten bu kente değer katmakla Gebzeli olunuyor. Buradan biz sözüm de muhalefete…Bakın lafla olmuyor bu işler. Patates-Soğan siyasetiyle Belediye Başkanlığı kazanılmaz.  137 Milyon TL artı veren bütçeyi sudan bahanelerle, sırf muhalefet olsun eleştirmekle de siyaset olmaz. Bu düşünceden iktidar da çıkmaz, başarı da gölgelenmez. Güneş balçıkla sıvanmaz çünkü. Yetim hakkı yememek için bir kuruşun bile hesabını yapan Kentin Şehr-i Emini Sayıştayca denetlenen bütçe rakamlarında bir kuruş bile kalem oynatamaz. O yüzden gelin yapıcı muhalefet yapın, mal bulmuş mağribi gibi patates soğan peşinde koşmayın, başarıyı alkışlayın.
 
***
 
Ben şahsım adına ve tüm Gebzelilerin adına, çocuklarımızın geleceği olan kentimize sağladığı katkılar ve hizmetlerinden dolayı Başkan Zinnur Büyükgöz ve ekibine teşekkür ediyorum, yakın gelecekte Süper Güç olmuş bir Gebze temennisinde bulunuyorum. Sağlıcakla kalın…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum