Gebze'nin geleceği, Büyükgöz'le şekilleniyor!
Mustafa AKSOY

Mustafa AKSOY

TERS KÖŞE

Gebze'nin geleceği, Büyükgöz'le şekilleniyor!

05 Ocak 2022 - 14:37

Marka kent olma yolunda ilerleyen Gebze, hizmet ve eser siyasetçiliğinin meyvelerini almaya başladı. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün kaptanlığında Gebze’de yaşanan değişim kendini 2021 yılında da gösterdi. Başkan Zinnur Büyükgöz geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısıyla bilgilendirmede bulunurken, dün de Ocak ayı Meclis toplantısında tarihi bir karara imza attı.
***
  Herşeyden önce bir hakkın teslimini yapmak gerekir. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yapılan Tokyo Olimpiyatları’nda ikinci olarak ülkemizin karate tarihindeki İlk madalyasını kazandıran Gebze’nin evladı Eray Şamdan’a, Başkan Büyükgöz adının Gebze’deki bir spor tesisine verileceğinin müjdesini vermişti. Büyükgöz, dün yapılan Belediye Meclisi’nde sözünü tuttu ve Cumhuriyet Mahallesinde yapılan modern kapalı spor salonuna Eray Şamdan adının verilmesini teklif etti. Bu teklifi Gebze Meclis Üyeleri oy birliğiyle kabul etti ve Gebze’nin evladına bu gururu yaşattı. Böylesine onore edici bir karar Şamdan ailesini de ziyadesiyle mutlu etti. Bu güzel jestten dolayı Başkan Büyükgöz ve tüm Meclis
Üyelerini tebrik ediyor, Şamdan ailesinin başarılarla dolu spor kariyerinin devamını diliyorum.
***
  Gebze, Zinnur Büyükgöz’le tarihin en büyük değişim ve dönüşümünü yaşıyor. Zinnur Başkan hizmetleri hayata geçirirken, yalan rüzgarı yapmıyor, şov yapmıyor ve kente hizmet etmenin sevdasıyla gecesini gündüzüne katıyor. Sayın başkana geçtiğimiz hafta yapılan basın toplantısında göreve geldiğinde kasada ne kadar bütçesinin olduğu soruldu. Büyükgöz, tevazulu davranarak Adnan Köşker’in oluşturduğu tahribata çok fazla değinmek istemese de, Belediyeyi 260 Milyon TL borçla devraldıklarını ifade ederek aslında kasanın ekside olduğunu beyan etti.
  Böyle bir mali tabloyla karşı karşıya kalan Başkan, ilk iş olarak Belediyeye kurumsal bir kimlik kazandırmak için düğmeye bastı ve finans noktasında takdire şayan adımlar attı. Bugün Gebze Belediyesi 600 Milyon TL bütçesi olan güçlü bir mali yapıya sahip kurum haline geldi. Pandemi gibi zorlu süreçte bütçesi iki yıl üst üste artı veren Gebze Belediyesi, geçtiğimiz yılı rekorla kapattı. İşte burada ekonomi etkin bir şekilde nasıl kullanılır bunun dersi verildi.
***
 Büyükgöz o kadar akılcı bir politika izliyor ki, bir taşla üç kuş vurduklarını ifade etti. Şahıs üzerinde bulunan ancak eğitim arazisi olarak görülen yerlerin kamulaştırmasını yapan Büyükgöz, böylelikle Belediye’nin Milli Eğitime olan borcunu öderken, arsasını kullanamayan ya da elinden çıkaramayan vatandaşın da mağduriyetine son verirken, Milli Eğitim de kamulaştırma maliyetinden dolayı değerlendiremediği arazilere okul yaparak eğitime kazandırdı. İşte bir taşla üç kuş vurmak budur.
  Sayın Başkanın 100 yıldır çözülemeyen imar sorununu çözüp, hak sahiplerine tapularına kavuşturması ve kentin yapısal sorunlarını çözmesi Gebze sınırlarını bile aştı. Cumhuriyet tarihinden daha fazla sorunlu imar arsalarını çözüme kavuşturan Başkan Büyükgöz’ün bu başarısını tüm Türkiye konuşuyor. 
***
  Şimdi akıllardaki soru 2024 seçimlerinde Zinnur Büyükgöz, yeniden aday gösterilir mi? Şunu belirtmek gerekir ki sayın Büyükgöz’ün yeniden adayım şeklinde bir hırsı yok. Başkanın amacı öncelikle 5 yıllık görev süresini dolu dolu geçirip, sessiz devrimlerle kente hizmet etmek. Ondan sonra da partisi takdir edip, seçmen de teveccüh gösterirse ikinci dönem belediye başkanlığı yapmak. Tabi seçim takvimi yaklaştıkça Büyükgöz’ün karşısına adaylar çıkacaktır. Millet İttifakı’da boş durmayarak güçlü bir adayla seçime girmek isteyecektir. Şahsi kanaatim, Gebze’nin yapısal sorunlarını çözüme kavuşturan, mali disiplini sağlayıp bütçeye çeki düzen veren, tevazu ve gönül belediyeciliğiyle vatandaşın takdirini kazanan Büyükgöz’ü AK Parti’nin yeniden aday göstermemesi için hiçbir sebep yok.
  Tıkır tıkır işleyen bir sistemi AK Parti bozup, riske girmek istemez. AK Parti’ye muhalif bir çok isim bile bugün Büyükgöz’ün adaletli, hakkaniyetli bir insan olduğunu, geçmişte yapılan hataları giderdiğini ifade ediyor. Bu açıdan bakıldığında binlerce insanın derdine derman olan, 2022-2023 yıllarını hizmet yılı ilan eden bir kişiyi Gebze halkı da oylarıyla takdir edecektir.  Son olarak Kuzey Marmara Otoyolu’nun kamulaştırma maliyeti nedeniyle yapılmayan Gebze kavşağını tere yağından kıl çeker gibi çözüme kavuşturan Başkan Büyükgöz’ün bu başarısı Ankara’da takdirle karşılandı. 1 Milyar TL değerindeki kamulaştırma maliyetini devlete tek kuruş ödetmeden çözen Büyükgöz, bu başarının nedeni sorulduğunda ise ser verdi ama sır vermedi. Başkan Büyükgöz’ü kentimize kattığı marka değerden dolayı kutluyor ve hizmet dolu yılarlın devamını diliyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum